Naiste ja meeste une erinevus

Märtsis pöörame oma tähelepanu naistele ning räägime naiste ja meeste unest ning selle erinevusest.

Rütmist

Naiste ja meeste uneharjumuste erinevustest on kõige olulisemad nende ööpäevarütmid. Tsirkadiaanrütmid on füüsilised, vaimsed ja käitumuslikud muutused, mis järgivad igapäevast tsüklit ning reageerivad peamiselt organismi keskkonna valgusele ja pimedusele. Meeste rütmid on pisut pikemad kui naistel.

Paljud naised kipuvad olema hommikuinimesed, aga meeste hulgas leidub rohkem öökulle. Naised on päeval energilisemad, kuid muutuvad õhtul kiiresti uniseks. Kahjuks tihtipeale ei saa nad vajalikke unetunde täis, sest töö, pere ja teisedki kohustused mõjutavad õigel ajal uinumist.

Meeste unegraafikud on kooskõlas 24-tunnise unetsükliga. Uneteadlased on aga leidnud, et meestel on ebapiisava unega tunduvalt raskem toime tulla kui naistel.

Une erinevused

Lisaks on uuringud leidnud, et naiste uni erineb meeste omast. Naised veedavad rohkem aega sügavas unes, mis on taastava ja mälu parandava toimega. Selle põhjuseks on erinevused meeste ja naiste vananemises. Mehed ei läbi vananedes enam sama REM-tsüklit, mida nooremas eas.

Unehäiretest

Naistel esineb unehäireid sagedamini kui meestel. See on osaliselt tingitud hormonaalsetest muutustest, nagu menstruatsioon, rasedus ja menopaus, mida naised oma elu jooksul läbivad. On leitud, et naiste paljud rollid ja kohustused suurendavad naiste unehäireid ning kahjuks otsivad naised ka unehäiretega toimetulekuks vähem abi.

Naised kogevad võrreldes meestega suurema tõenäosusega unetust ja sellest tulenevalt ka päevast unisust ning väsimust.

Une pikkusest

Üldiselt vajavad nii mehed kui naised igal ööl 7–8 tundi und. Siiski on leitud, et kuna naised kasutavad oma prefrontaalset korteksi (nt. multitasking) rohkem ja nende ööpäevarütm on lühem, vajavad nad ka meestest veidi rohkem und.

Kokkuvõtteks

Ära alahinda magamise ja une tähtsust! Jälgi head unehügieeni ning tee enne uinumist rahustavaid tegevusi, et mitte koormata aju ebavajaliku müraga, mis magada ei lase. Proovi magada vähemalt 8 tundi, sest oled tööl ja kodus mahuka ning koormava multitaskimisega selle enam kui ära teeninud. Lase oma öökullil anda panus õhtustes tegemistes, et Sina saaksid varem magama minna ja uuel hommikul puhanuna oma pere positiivse energiaga uueks päevaks ette valmistada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga